GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 8516313
*
nr 851 6313
Carl-Harry Stålhane
(1920-1990), Sverige
Skål, keramik, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 9 cm
Kondition: krackeleringar
Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 oktober 2013
kl 20:46:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/10 22:49:57
1
Vinnande bud
7/10 14:57:03
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl-Harry Stålhane
Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.
Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
*
Carl-Harry Stålhane
Kondition: krackeleringar
Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.
Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
nr 851 6313
Carl-Harry Stålhane
(1920-1990), Sverige
Skål, keramik, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 9 cm
Kondition: krackeleringar
Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/10 22:49:57 | 1 | Vinnande bud |
7/10 14:57:03 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carl-Harry Stålhane
Carl-Harry StÃ¥lhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och mÃ¥lare.Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter